Ak patríte k pestovateľom, ktorým uhynie všetko živé, možno pre vás máme konečne riešenie. Izbové rastliny sú predsa nielen skvelou dekoráciou do každej miestnosti, ale prinášajú do našich domovov aj kúsok prírody. Ak váš byt nie je práve preslneným miestom, neznamená to, že v ňom nemôžete nič pestovať. Stačí len vedieť, ktorým rastlinkám tieň nevadí!
Zeleno-listové krásky
Prvou rastlinou vhodnou do tmavších izieb domu či bytu je zamiokulkas. Ide prakticky o nezničiteľnú rastlinu. Je charakteristická hlavne svojimi tmavozelenými a výrazne lesklými listami a dorastá do výšky jedného metra. Vydrží obdobie sucha, nedostatok svetla a nemá ani špeciálne nároky na zloženie pôdy. Do tmavých kútov sa hodí aj aglaonema. Má pekné zelené listy so striebristými pruhmi alebo škvrnami, takže skrášli a ozvláštni každý interiérový priestor. Neznáša veľmi dobre priame svetlo, viac jej vyhovuje tieň alebo polotieň. Narozdiel od zamiokulkasu však vyžaduje pravidelnú zálievku.
Lopatkovec alias Spathiphyllum
Medzi najznámejšie a v našich domácnostiach najrozšírenejšie rastliny patrí lopatkovec. Tiež má veľké zelené listy a pekné biele kvety. Okrem toho, že je nenáročnou rastlinou, pomáha k prečisťovaniu vzduchu v miestnosti. Má rád nepriame slnko – ak je však jeho stanovisko príliš tmavé, nemusí nikdy zakvitnúť. Potrebuje primerane vlhké prostredie, na suchý substrát vás upozorní vädnutím svojich listov. Nemusíte sa však báť, pretože po zaliatí sa takmer okamžite vzchopia.
Do moderného bytu aj záhrady
Do tmavších priestorov sa hodí aj potosovec zlatý. Ten má narozdiel od predošlých rastlín rád aj svetlo, aj tieň. Potosovec má dlhé popínavé stonky, ktoré zdobia listy srdcového tvaru s bielymi alebo žltými škvrnami. Je vhodné ho pravidelne zalievať, aby úplne nevyschol substrát. Potosovec má veľkú výhodu v tom, že je rastlinou vhodnou aj do moderne zariadených bytov. Životu v horších svetelných podmienkach sa veľmi dobre prispôsobí aj aspidistra. Zvládne dokonca aj znečistené prostredie, pretože je odolná proti chorobám aj škodcom. Darí sa jej predovšetkým v miestnostiach s bežnou izbovou teplotou. Cez leto sa však dá pestovať aj v exteriéri. Jej listy sa podobajú listom konvalinky, nie je však jedovatá. Interiéru dokáže dodať nádych krásnej zelene.