SPF alebo ochranný krém s faktorom proti slnku si väčšina z nás spája s letom, dovolenkami a vysokými teplotami. Používame ho vtedy, keď sa nechceme spáliť a zároveň, aby sme ochránili pokožku pred škodlivými lúčmi zo slnka. Vedeli ste, že SPF by ste mali zaradiť do svojej každodennej starostlivosti o svoju pleť?
Typy ultrafialového žiarenia a pobyt na slnku
Určite ste už o ultrafialovom žiarení počuli. No čo možno neviete, tak UV žiarenie sa skladá z UVA a UVB lúčov. UVA vplýva na starnutie pokožky, preniká hlboko, cez viacero vrstiev kože a ovplyvňuje funkciu buniek, ktoré vytvárajú v pokožke kolagén a elastín. UVB žiarenie pôsobí len na povrchu pokožky a nedostane sa hlbšie. Táto zložka UV žiarenia spôsobuje začervenanie pokožky pri dlhšom pobyte na slnku a môžu vám potom zostať pigmentové škvrny alebo hyperpigmentácia.
Aj keď je pobyt na slnku zdravý z pohľadu čerpania vitamínu D, tak by ste si mali vždy natrieť pokožku ochranným faktorom. Aj keď budete na slnku len chvíľu, tak načerpáte dostatok vitamínu D. Nikdy to nepodriaďujte svojmu zdraviu a zdraviu vašej pokožky.
Používanie SPF každý deň
Áno, ochranný faktor je najlepšie používať každý jeden deň, na tvár aj na telo. A to aj v zime, kedy nie je slnečných lúčov až tak veľa. Na tvár je ideálne použiť aspoň SPF 30. Čím vyšší ochranný faktor, tým lepšie. Pokožka na pleti je totiž veľmi citlivá a slnečné lúče môžu okrem pigmentácie a začervenania urýchliť proces starnutia a vytiahnuť jazvičky na tvári. Čo sa týka SPF na telo, tak v zime ho nemusíte používať, prípadne použite len nižší faktor, pretože vtedy nemáte žiadnu časť tela okrem tváre odhalenú. V lete siahnite aspoň po SPF 20.